Media Agent TV
Styl Forma Tematyka


Wstęp
Gatunki dziennikarskie
Gatunki dziennikarskie - styl, forma, tematyka
Polecane
Żołędziowski Marek

Dyskusja

Dyskusja jest gatunkiem dziennikarskim, w którym nie chodzi tylko i wyłącznie o przekazanie faktów. W dyskusji najpierw podaję się fakt a następnie należy go przeanalizować i ocenić.

Według Encyklopedii Wiedzy o Prasie:

Dyskusja to odmiana dialogu, w którym konfrontacja opinii uczestników na jeden temat zmierza do pełnego naświetlenia problemu z różnych punktów widzenia. W dyskusji mogą brać udział więcej niż 2 osoby. O jej atrakcyjności decyduje aktualność, wartość argumentacji, ujawnienie różnic w poglądach, a jej znaczenie polega głównie na pogłębianiu i rozszerzaniu wiedzy o przedmiocie dyskusji.

Dyskusja jest gatunkiem publicystycznym, który bardzo często wykorzystywany jest w telewizji. Tym różni się od wywiadu, że od jej sukcesu zależy praca zespołowa dyskutantów. Zadaniem dziennikarza jest natomiast odpowiedni wybór referentów, którzy nie dość, że będą ciekawie rozmawiać na dany temat to jeszcze będą używać odpowiednich argumentów. Dziennikarz powinien również zapewnić odpowiednie warunki do dyskusji. Jest w końcu gospodarzem i musi sprawić żeby goście, np. w studiu telewizyjnym, czuli się komfortowo.

Dziennikarz musi być także moderatorem dyskusji. Musi pilnować żeby nie zboczyła ona z wcześniej ustalonego tematu oraz żeby każdy jej uczestnik miał równe prawo do zabrania głosu. Powinien być przy tym spokojny, neutralny, cierpliwy. Nie może sobie pozwolić na to żeby któryś uczestnik dyskusji wyprowadził go z równowagi.

Podczas trwania całej dyskusji dziennikarz ma kilka stałych obowiązków, które powinien spełnić. To on wprowadza słuchaczy w temat dyskusji. Przedstawia dyskutantów. Narzuca temat. Jest animatorem rozmowy. To on powinien decydować, który dyskutant w danym momencie zabiera głos.

Dziennikarz powinien zatem przerzucać mosty pomiędzy dyskutantami. Musi jednocześnie panować nad zachowaniem odpowiedniego porządku. Do niego również należy ostatni etap dyskusji czyli podsumowanie. Musi złożyć w całość poszczególne elementy wypowiedzi rozmówców i przedstawić je widzom z odpowiednią puentą.


Wasze komentarze
  • Dodany przez NeoRetro
  • Szkoda, że w Polsce każda dyskusja przeradza się w kłótnie:/ dzinnikarze natomiast zamiast moderować przebieg rozmowy stają po jednej ze stron, czego nie powinni robić!
DODAJ KOMENTARZ
Podaj imię (pseudonim):

Wpisz komentarz:

Podaj stolicę Polski:
(zabezpieczenie antybot)
VIDEO
Jak zostać reporterem wiadomości?
Praca na tle zielonych ekranów:


Transmisje na żywo:
Najczęściej komentowane:
Szkoda, że w Polsce każda dyskusja przeradza się w kłótnie:/ dzinnikarze natomiast zamiast moderować czytaj cały>>
Nie ważne w jakim rodzaju rozmowy wystąpił by Niesioł czy Kaczor to i tak to będzie wyglądać zawsze czytaj cały>>
Zdecydowanie moja ulubiona forma dziennikarska:D No może jeszcze recenzja;) czytaj cały>>
Teraz recenzentem moze być praktycznie każdy. Nie trzeba żadnej wiedzy żeby np. napisać i opublikowa czytaj cały>>
Słuchając i czytając niektórych naszych dziennikarzy mogło by się wydawać, że z podstawami swojego z czytaj cały>>
Ja to zawsze myślałem, że wywiad to wywiad:D Kto by przypuszczał, ze się dzieli na tyle rodzajów:/ czytaj cały>>

Copyright © 2012 by mediaagent.pl