Media Agent TV
Styl Forma Tematyka


Wstęp
Gatunki dziennikarskie
Gatunki dziennikarskie - styl, forma, tematyka
Polecane

Felieton

„[…] Felieton jest jak wiadomo sztuką niefrasobliwą, beztroską. Możemy sobie w felietonie pogadać, pogwarzyć, a nawet pobredzić wiedząc doskonale, że jeżeli ktoś spośród tych nieobowiązujących myśli wybierze coś dla siebie i potraktuje na serio to dobra nasza, a nie – to zawsze można się wykręcić, że były to felietonowe figle.”
K. T. Toeplitz

Medioznawcy mają problem ze zdefiniowaniem felietonu. Jest to bowiem twór subiektywny, prześmiewczy, nie raz złośliwy, nie pasujący do żadnego znanego gatunku dziennikarskiego – dlatego stał się osobnym gatunkiem. Amerykanie traktują felieton jako część gazety, publikację. Niemcy natomiast patrzą się na tą formę jako na osobny dział pisma, małą formę dziennikarsko literacką oraz jako postawę dziennikarską wyrażającą się w formie pisemnej przy użyciu określonego stylu i języka.

Słojewski mówi, że felieton to dziennik, notatnik intelektualny spisywany z dnia na dzień. Z kolei według Maziarskiego felieton to: „utwór napisany w sposób lepki, efektowny, utrzymany w osobistym tonie, który sposobem swej realizacji w druku nawiązuje do przyjętej w danym, konkretnym tytule konwencji publikowania tekstów o takich właściwościach gatunkowych”.

Jeszcze inną definicję felietonu ukuł A. Ropa. Widzi on zasadnicze wyróżniki felietonu w pozycji narratora oraz w pochodzącym od niego stylu. W tym gatunku przeważają swobodne refleksje i nieskrępowana kompozycja. Dopuszczalne i stosowanie i przechodzenie od tematu do tematu nie uzasadnione jednością myślową.

Z kolei A. Szpak pisał, że: „felieton nigdy nie da się ująć tylko w kanwy akademickich wykładów i ćwiczeń, felieton to sprawa talentu.”

Jak widać każdy badacz ma inną definicję tego jakże ciekawego tworu dziennikarskiego. Dobry felietonista jest poniekąd artystą. Musi umieć obserwować otaczającą go rzeczywistość i zauważać w niej sytuacje absurdalne, które potem przy pomocy odpowiednio dobranych słów powinien wyszydzić, wyśmiać. Felietonista musi mieć temperament!


Wasze komentarze
  • Dodany przez Karima21
  • Zdecydowanie moja ulubiona forma dziennikarska:D No może jeszcze recenzja;)
DODAJ KOMENTARZ
Podaj imię (pseudonim):

Wpisz komentarz:

Podaj stolicę Polski:
(zabezpieczenie antybot)
VIDEO
Jak zostać reporterem wiadomości?
Praca na tle zielonych ekranów:


Transmisje na żywo:
Najczęściej komentowane:
Szkoda, że w Polsce każda dyskusja przeradza się w kłótnie:/ dzinnikarze natomiast zamiast moderować czytaj cały>>
Nie ważne w jakim rodzaju rozmowy wystąpił by Niesioł czy Kaczor to i tak to będzie wyglądać zawsze czytaj cały>>
Zdecydowanie moja ulubiona forma dziennikarska:D No może jeszcze recenzja;) czytaj cały>>
Teraz recenzentem moze być praktycznie każdy. Nie trzeba żadnej wiedzy żeby np. napisać i opublikowa czytaj cały>>
Słuchając i czytając niektórych naszych dziennikarzy mogło by się wydawać, że z podstawami swojego z czytaj cały>>
Ja to zawsze myślałem, że wywiad to wywiad:D Kto by przypuszczał, ze się dzieli na tyle rodzajów:/ czytaj cały>>

Copyright © 2012 by mediaagent.pl